Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Warto przeczytać

Zima to pora roku, która nierzadko przynosi nam mrozy i śnieg. Ogrzewanie domu jednorodzinnego jest wtedy niezbędne, jednak może być także kosztowne. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny.

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

W Polsce najpopularniejszymi rodzajami ogrzewania są ogrzewanie gazowe i elektryczne. Ogrzewanie gazowe wymaga instalacji pieca gazowego i podłączenia go do sieci gazowej. Ogrzewanie elektryczne, z kolei, opiera się na podłączeniu domu do sieci elektroenergetycznej i korzysta z grzejników elektrycznych lub ogrzewania podłogowego. Oba rodzaje ogrzewania mają swoje wady i zalety.

Ogrzewanie gazowe jest zazwyczaj tańsze niż elektryczne, ale wymaga inwestycji w instalację pieca gazowego i podłączenie go do sieci. Ogrzewanie elektryczne jest droższe, ale bardziej uniwersalne – nie wymaga podłączenia do sieci gazowej, co oznacza, że jest dostępne dla większej liczby domów. Warto pamiętać, że w przypadku ogrzewania gazowego konieczna jest regularna konserwacja urządzeń, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Izolacja domu

Kolejnym krokiem do ograniczenia kosztów ogrzewania jest odpowiednia izolacja domu. Brak izolacji powoduje wycieki ciepła, co z kolei skutkuje wzrostem kosztów ogrzewania. W celu zminimalizowania strat ciepła warto założyć izolację na dachu, ścianach i podłodze.

Okna

Okna stanowią kluczowy element domu pod względem izolacji. Szczelność okien pozwala na zachowanie ciepła w pomieszczeniach. W przypadku starych okien warto zastanowić się nad ich wymianą na nowe, energooszczędne okna. Ograniczy to wycieki ciepła i zmniejszy koszty ogrzewania.

Termostat

Termostat to urządzenie, które pozwala na automatyczne sterowanie temperaturą w domu. Dzięki temu można dostosować temperaturę do pory dnia i wyjść z domu, nie martwiąc się o koszty ogrzewania. Warto zainwestować w termostat, który pozwoli na zaprogramowanie temperatury na każdy dzień tygodnia.

System grzewczy

Wybór systemu grzewczego ma wpływ na koszty ogrzewania domu. W przypadku ogrzewania gazowego warto zainstalować kondensacyjny kocioł gazowy, który wykorzystuje ciepło z kondensacji spalin do ogrzewania wody w instalacji centralnego ogrrzewania.

Artykuł przygotował portal https://remont.biz.pl/ na którego stronach znajdziesz mnóstwo ciekawych artykułów i poradników poświęconych budowie domu bądź remontu mieszkania. Na stronie znajdziesz również sporo filmów instruktażowych a także min. zrobisz darmowy projekt ogrzewania podłogowego

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments