Hale stalowe - jak się je produkuje i montuje?

Hale stalowe – jak się je produkuje i montuje?

Warto przeczytać

Hale stalowe powstają nie tylko w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych, lecz także w większych i mniejszych miastach. Część z nich pełni funkcje magazynów, w części toczą się procesy produkcyjne, a w jeszcze innych prowadzona jest sprzedaż. Rosnąca popularność konstrukcji stalowych wynika m.in. z szybkiego tempa realizacji inwestycji, stosunkowo niskich kosztów oraz możliwości łatwej adaptacji do aktualnych potrzeb. Jak powstają hale stalowe o różnym przeznaczeniu?

Budownictwo przemysłowe obejmuje zarówno hale produkcyjne, jak i obiekty logistyczne, hale handlowe, widowiskowo-sportowe, magazynowe oraz chłodnie i mroźnie. Wielkość budynku, typ konstrukcji, rodzaj pokrycia, zastosowane rozwiązania i systemy zależą między innymi od potrzeb inwestorów, wymogów prawnych czy warunków gruntowych. Jednak sam proces produkcji oraz montażu w każdym przypadku jest podobny.

Jak powstają hale stalowe – konstrukcje stalowe?

Plan realizacji zlecenia

Wszystko zaczyna się od przygotowania planu realizacji zlecenia. Tworzy się go na podstawie dokumentacji technicznej, planów zapewnienia jakości oraz kontroli i badań wyrobu. Każdy etap zostaje dokładnie rozplanowany w czasie i rozpisany z uwzględnieniem technologii procesu produkcji.

To także moment na zamówienie niezbędnego materiału.

Zamówienie materiału i jego ocena

Hale stalowe – hale magazynowe, logistyczne i inne – muszą spełniać normy w zakresie materiałów wykorzystywanych do ich budowy. Generalny wykonawca obiektów o konstrukcji stalowej taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl) powinien za każdym razem ocenić dostawcę i sprawdzić zgodność stali z wymaganiami projektowymi.

Gdy wybrany materiał trafi już do wykonawcy, ten musi go posegregować, a następnie przenieść do hali produkcyjnej.

Hale stalowe - jak się je produkuje i montuje?

Obróbka stali i spawanie elementów konstrukcyjnych

Tam stal jest oczyszczana z pozostałości procesów hutniczych i ewentualnych ognisk korozji, poddawana obróbce termicznej oraz mechanicznej – poszczególne elementy tnie się na mniejsze części przy wykorzystaniu przecinarek taśmowych, wypalarek plazmowych sterowanych komputerowo lub wypalarek sterowanych numerycznie.

Tak przygotowane części następnie spawa się albo zgrzewa z zastosowaniem odpowiednich metod i z użyciem nowoczesnego sprzętu spawalniczego.

 

Zagęszczarka gruntu 200 kg doskonale radzi sobie z większymi pracami zagęszczającymi, zapewniając solidne wyniki. Sprawdź dostępne modele zagęszczarek gruntu o wadze 200 kg na NORWIT.PL!

 

Malowanie i kontrola jakości

Zanim powstaną hale przemysłowe, elementy stalowe są oczyszczane, odtłuszczane, zabezpieczane powłokami ochronnymi, a później malowane zgodnie z projektem.

Żeby mieć pewność, że każdy z etapów przebiegł poprawnie – szczególnie istotne jest spawanie – przeprowadza się dokładną kontrolę jakości i badania potwierdzające najwyższą jakość wykonania części, z których powstanie później hala przemysłowa.

Proces montażu hali stalowych

Przygotowanie elementów to dopiero początek prac. Później trzeba stworzyć projekt montażu konstrukcji stalowej, przetransportować wszystko na plac budowy i złożyć w całość. Hale stalowe stawia się, wykorzystując montaż z pojedynczych elementów, montaż metodą blokową, metodą nasuwania albo metodą potokową.

O zakończeniu montażu mówi się wtedy, gdy na budynek zostanie nałożona obudowa.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments