Butelki plastikowe - czym je zastąpić?

Butelki plastikowe – czym je zastąpić?

Warto przeczytać

Większość napojów na rynku oferowana jest w butelkach PET. Pomimo tego, że przemysłowa produkcja plastiku oraz butelek PET pozwoliła ograniczyć straty związane z zepsuciem się żywności, to stworzyła dramatyczne skutki dla środowiska naturalnego. Wynika to przede wszystkim z bardzo długiego czasu rozkładu plastikowych butelek, lecz także ich toksycznego wpływu na środowisko naturalne. To z kolei sprawia, że przyszłość planety staje się coraz bardziej zagrożona, a bez podjęcia odpowiednich środków w najbliższych dziesięcioleciach może dojść do katastrofy ekologicznej.

Plastikowe butelki – zanieczyszczenie planety

Plastikowa butelka rozkłada się aż 900 lat. W tym czasie nie pozostaje jednak obojętna środowisku naturalnemu, gdyż wraz z upływem czasu uwalniają się substancje, które mają bardzo negatywny wpływ na faunę oraz florę. Toksyczne związki mogą przenikać do gleby, wody i powietrza, natomiast krążąc w ekosystemach zaburzają oraz naruszają ich naturalną gospodarkę. Poza szkodliwością substancji wydzielanych przez plastikowe butelki nie należy pomijać kwestii produkcji oraz surowców wykorzystywanych do wyprodukowania butelek PET. W tym celu wykorzystuje się ogromne ilości ropy naftowej, której przetwarzanie wiąże się z ogromnym zanieczyszczeniem środowiska oraz uwalnianiem gazów cieplarnianych.

 

Czym zastąpić plastikowe butelki?

W ciągu minionych 50 lat prawie 20-krotnie wzrosła ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych. Butelki PET stanowią opakowania najczęściej wybierane przez producentów napojów. Natomiast duża część społeczeństwa traktuje plastikowe butelki jako produkty jednorazowe, pozbywając się ich po zakupie. Społeczeństwo często nie dba o odpowiednie posegregowanie tego typu odpadów. Uwzględniając tempo wzrostu ilości plastikowych odpadów oraz długi proces ich rozkładu, bardzo ważne jest minimalizowanie kupowania plastikowych opakowań oraz ich właściwy recykling. Aby zminimalizować spożycie napojów dostępnych w plastikowych butelkach lub z nich zrezygnować warto wybierać napoje w butelkach szklanych. Doskonałym rozwiązaniem są także filtry do wody oraz butelki z filtrem. Wówczas można z sukcesem korzystać z wody kranowej. Minimalizuje się w ten sposób szkodliwy wpływ na środowisko, lecz również na zdrowie. Należy pamiętać także, że plastikowe butelki nie są obojętne dla przechowywanej żywności, dlatego mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia. Warto zatem wykorzystywać wodę kranową, która dzięki dzbankom filtrującym, butelkom filtrującym lub filtrom przepływowym zostaje pozbawiona zanieczyszczeń, a tym samym może być doskonałą alternatywą dla kupowanych napojów. Wykorzystując filtry do wody kranowej można podnieść jej jakość, a jednocześnie dbać o środowisko naturalne. Jest to ekologiczne oraz ekonomiczne rozwiązanie. W zależności od wybranego modelu filtra do wody, są to produkty, które pozwalają przygotować do 200 litrów pysznej wody w ciągu miesiąca. Nie należy jednak zapominać o ich regularnej wymianie. Butelki z filtrem to także doskonały wybór do pracy, do szkoły, na uczelnię lub na wakacje.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments